יסודות
אסטרטגיות ושיטות למידה
למידה סינכרונית
למידה א-סינכרונית
למידה עצמית
אמפטיה ורגש בלמידה
כלים דיגיטליים ללמידה
1 מ 2

ברק כהן | למידה עצמית בעידן הקורונה (טקסט)

למידה עצמית בימי הקורונה | ברק כהן

אז כולם מדברים על קורונה ולמידה. אז איך עושים את זה? בתכל’ס?

לפי מה שאני רואה בכל הרשתות והקבוצות השונות (אלוהים אדירים כמה פעמים צריך לדווח שהאתר של בי”ס  לא עובד וכמה קבוצות $#@ קורונה אני צריך?), כולם עסוקים מאוד בשלושה דברים עיקריים:

 1.  לגרום לנו לחשוש, בעיקר בחד-השוט! (Óשרון כהן-משמהות)
 2. להגיד לנו שתקופת הקורונה, זו הזדמנות נהדרת ושננצל כל רגע בה
 3. לייצר פתרונות למידה מדהימים, מהירים והכול כמובן ב ZOOM (איך לא השקעתי במנייה שלהם..)

אז אני אתחיל בלבאס, אם באתם לכאן כדי להיחשף ולהכיר פלטפורמות ללמידה עצמית בימי קורונה, זה לא המקום. יש מספיק מזה ברשת ואני בטוח שאתם כבר מכירים בעצמכם.

עכשיו מגיע החלק הנעים – אני רוצה להציע לכם רשימה שתשמש אתכם כסוג של מפה או מצפן (אני חייב לצאת לנשום אוויר בחוץ) ללמידה עצמית בימי הקורונה. כזאת שתעזור גם לכם ובתקווה גם לשאר בני המשפחה שלכם.

הרשימה:

 1. כמו כל ספר בישול טוב – קודם כל תירגעו!

אתם לא חייבים ללמוד, זה לא שהעולם ימות מחר בגלל הקורונה ורק אתם תישארו לאכלס אותו עם הידע והמיומנות שרכשתם. אתם לא חייבים ללמוד שפה חדשה (גם לא תכנות) ולא איפה כל הקורסים החינמיים שפשוט חייב ללמוד מהם כיום. גם לא צריך ללמוד כי כולם לומדים עכשיו, רק כי יש לנו זמן בבידוד הקורונה.
למידה זה כיף!  לומדים כי רוצים, למידה זה ה ‘לנשום’ החדש (Óכפרה על רינתיה) .
תלמדו רק אם אתם רוצים.

 • זה הקטן גדול יהיה

לא חייב להתחיל את הקורס המטורף שלUdacity  שאחרי 6 חודשים תהפכו למהנדסי ML (מי יודע מתי הקורונה תעבור לעולם שכולו טוב?) . תתחילו בללמוד משהו אחד קטן כל יום או יומיים . בחרתם קורס גדול ? מעולה!  קחו פרק או שניים ביום. היום הייתם עמוסים בין העבודה לבין הילדים לבין נטפליקס? מעולה! מחר תחזרו ללמידה. אבל תחזרו, כן? אל תתנו לקורונה לבלבל אתכם!

 • צרו הבטחה לעצמכם

לא חייב טקס השבעה צופית, רק הבטחה מה אתם רוצים להשיג היום או השבוע. בדרך זו אתם מסתכלים על הקורונה בעיניים ואומרים Not today!  . תייצרו תוכנית, תקראו לה ‘ניצחון הרוח על הקורונה’ (או משהו כזה. .) . העיקר תוכנית שתוכלו לעמוד בה. בפני עצמכם.

 • בקשו עזרה

זה נכון תמיד ולא רק בימי הקורונה המשוגעים האלה. צרו קשר עם מישהי.ו שאתם מכירים ושאלו שאלות על הלמידה שלהם. אתם תתפלאו לגלות כמה כולם נמצאים באותו מצב וכמה אנשים אתם מכירים שיש להם עצה טובה לתוכן, קורס או פלטפורמה מעניינת שתתאים לרצונות ולצרכים שלכם. עמיתים שלכם מארגונים אחרים גם מחפשים תשובות או שיש להם כמה תשובות משלהם וגם על הדרך אתם מתחזקים את הרשת החברתית/מקצועית שלכם.

 • תתרגלו משהו שקשה לכם

כן, ללכת על נושא שלא פשוט או קל. אם אתם רוצים ללמוד אתם צריכים אתגר. ללמוד סבתא סורגת עם כפפות ומסכה נגד הקורונה זה לא ממש אתגר. המוח שלנו צריך גירויים אמיתיים והאגו שלנו צריך את תחושה הצלחה. חפשו את אותו דבר שרציתם ללמוד ואמרתם, טוב שיהיה לי זמן אני.  .עכשיו זה הזמן! תודה לקורונה יש לכם זמן !

 • למדו בעזרת עשייה

אז מלבד מוטיבציה , גם עשייה וידיעת תוצאות זה אחד העקרונות החשובים בלמידה. למדו משהו שיגרום לכם להניע עוד איברים מלבד הראש שלכם. ככה גם תניעו את עצמכם (מה שבריא תמיד) וגם תרגישו שאתם מייצרים חוויות שבהם תחזקו את הלמידה עצמה. חפשו את פתרונות הלמידה שמאפשרים תרגול או משימה. ידע תיאורטי לא יספיק כאן.

 • 7.     Those who can’t do, teach
  כולנו בבית בגלל המלכה קורונה ומחפשים קצת תחושת שייכות ומשמהות (Ó שרון כהן).

 ש לכם זמן בין כל הטרפת? יש לכם רצון ויכולת? תציעו עזרה לאחרים. זה יכול להיות לילד שלכם שרוצה להבין איך לייצר Vlog, קולגה שרוצה להבין איך מקיימים למידת און ליין או בארגון שלכם שרוצים להבין איך מקיימים תהליכי קליטה בשלט רחוק. הנתינה תעסיק אתכם ותאפשר לכם תחושת שליטה מחודשת.

 • איך ללמוד? אני כל היום במיילים/פגישות/מכין.נה אוכל לטרמיטים שגרים לי בבית

אז לא חייב. למידה מתוך מוטיבציה כבר אמרנו?  אז גם זמן זה חשוב. כמו שהקורונה הגיעה, הקורונה תלך. תתרכזו במה שחשוב לכם עכשיו. אולי מחר יהיה לכם קצת זמן ואז תלמדו.

 • תירגעו – זה נכון גם לסוף ספרי בישול.

* חידה: כמה פעמים מופיעה המילה קורונה במסמך זה? הבנתם מה עשיתי כאן? ?